Moravská slivovice

ANKETA

Chutná Vám?
Sdělte nám svůj názor

Dvojčata

Slivovice ve světě

Slivovice bývá považována za tradiční český destilát. Jenže spíše než za výdobytek Čechů se dá tato pálenka považovat za mok světového měřítka. Původ slivovice totiž bývá kladen, jak do Česka či Slovenska, tak i do řady dalších slovanských zemí.

Česká republika, Slovenská republika, Srbsko, Litva, Slovinsko, Maďarsko, Polsko, Rumunsko, Chorvatsko, Bosna a Hercegovina či Bulharsko, ve všech těchto zemích nalezneme domácí či průmyslové výrobce švestkového destilátu u nás známého jako slivovice.

Bulharská zlatavá slivovice

Bulhaři mají slivovici ve velké oblibě, což dokládá fakt, že se v tamní krajině ročně sklidí přibližně 45 000 tun švestek. Takzvané bulharské slivové rakije je proslulé svým zlatavým zabarvením. To pálenka získává díky uložení v dubových sudech, které podle typu slivovice trvá 1 až 7 let.

Maďarský Zwack

Pokud chcete ochutnat chorvatskou slivovici, poohlédněte se po produktech společností Badel 1862 či Maraska. V Maďarsku patří mezi hlavní producenty průhledného nápoje společnost Zwack.

Tradice výroby alkoholu spadá v případě této firmy až do roku 1790. Kromě pálenky ze švestek se společnost zabývá i výrobou hruškového destilátu, vín či bylinného likéru Unicum.

USA i Itálie

Své společnosti zabývající se výrobou slivovice mají i další slovanské země jako Slovensko (Myjavská slivovica 52°, Bošacka slivovica) či Polsko (Polmos).

Švestkový destilát ale nepřekračuje jen hranice střední a východní Evropy. Italská společnost Luxardo začala také distribuovat tuto pálenku na svůj trh. Velký zájem o slivovici je ale především ve Spojených státech amerických, jak dokládá velký počet tamních firem zabývajících se výrobou slivovice (Clear Creek Distillery, Peach Street Distillers).

Mezinárodní košt slivovice a pálenek

Pokud chcete ochutnat i jinou, než tuzemskou slivovici, nemusíte cestovat daleko. Stačí zavítat na Mezinárodní košt slivovice a pálenek, který se tradičně koná ve Vinařském a kulturním centru Sádek, nacházejícím se na Třebíčsku. Pořadatelé kromě ochutnávání rozmanitých pálenek chystají pro návštěvníky i poslech lidové hudby v podobě dechovek či cimbálovek.

Pokračovat