Moravská slivovice

ANKETA

Chutná Vám?
Sdělte nám svůj názor

Dvojčata

Folklór

I když za český národní nápoj bývá považováno pivo, slivovice rozhodně nezůstává pozadu. Ať už jste dlouholetými milovníky průsvitného destilátu a nebo se jen chcete zúčastnit zajímavé akce, výrobci a fanoušci slivovice pro Vás každoročně chystají celou řadu zajímavostí.

Košty slivovice

Patříte-li mezi milovníky folklóru, nemělo by Vaší pozornosti ujít jihomoravského Slovácko. Kromě tradičního masopustu se tu totiž schází i milovníci slivovice na košty tohoto destilátu i rozličných vín.

Výrobci i konzumenti slivovice se v této oblasti těší na leden a únor. Právě v tomto období se zúročí kvas, který byl založen na podzim. Pěstitelé švestek a tvůrci průsvitné pálenky v jedné osobě napjatě během koštování čekají na to, zdali bude jejich slivovice patřit k těm nejchutnějším. Chcete-li zamířit na košt alkoholických nápojů, zkuste zavítat do Jalubí, Bojkovic či Kunovic.

Spolek pro milovníky slivovice

Nechcete-li se omezovat časově či prostorově k tomu, abyste potkali spřízněnou duši ve světě slivovice, můžete využít členství ve Spolku přátel Jelínkovy slivovice. Ten vznikl v roce 2000 a téměř o 10 let později od svého založení čítal přibližně 300 členů. Jedním z nejvýznačnějších členů představenstva spolku je valašský král Bolek Polívka.

Členové spolku mají jednou ročně nárok na odběr 1 kusu Jubilejní slivovice. Kromě toho si mohou zřídit svůj soukromý archiv lahví tohoto nápoje. Pokud mají členové mimo záliby ve švestkovém destilátu i lásku k masným pokrmům, mohou se účastnit listopadové valašské zabijačky.

Popcorn a slivovice?

Zdá se Vám, že popcorn a slivovice nejdou dohromady? Nevadí, nemusíte kombinovat švestkovou pálenku s praženou kukuřicí. Raději si užijte trochu filmové zábavy při sledování krátkometrážní komedie s příznačným názvem Slivovice. Během 14 minut můžete sledovat komediální příběh o lahvi slivovice v podání Miroslava Donutila či Mojmíra Maděriče.