Tato doména je na prodej. V případě zájmu pište e-mail na domena@slivovice.cz.

Moravská slivovice

ANKETA

Chutná Vám?
Sdělte nám svůj názor

Dvojčata

Loni blahobyt, letos půst. Švestky spálily mrazíky, slivovice bude málo.

Po loňské mimořádné úrodě švestek bude ta letošní hodně mizerná. Plody totiž poničily květnové mrazíky. A to znamená jediné: slivovice bude letos málo. A ani dalšího ovoce vhodného k pálení nebude nadbytek, podle ovocnářů se ho letos proti průměru posledních pěti let urodí o pětinu méně.Když Dalibor Lhotský prochází svým sadem, který má nedalekoKroměříže, trvá mu to dlouho. U každého ze zhruba třiceti stromů se totiž zdrží. Snaží se najít co nejvíc malých zelených plodů. Na některých stromech mezi listy zahlédne sem tam jeden, na jiných si ale můžeočivyhledět - a nic. "To ani nebude mít cenu sklízet. Myslím, že letos nebudu mít co pálit," posteskl si. Loni přitom ze sadu vytěžil přes tunu kvasu, z něhož vypálil kolem sta litrů slivovice. A velmi dobré. Švestek bylo minulý rok mimořádně mnoho a navíc měly vysokou cukernatost, takže dobře "tekly". Podle odhadů Unie destilatérů se loni v Česku vypálilo 2,5 milionu litrů slivovice. Letošní sezona bude mimořádná jinak: pálenky ze švestek bude málo. "Z osobní zkušenosti i od ostatních vím, že to letos bude se slivovicí špatné. Doma na zahradě nemáme na stromech ani švestku," potvrdil šéf agrární komory vKroměříži Milan Hebnar.

Úrodu poničily květnové mrazíky

Přestože se mezi pěstiteli říká, že po vydatné sezoně následuje slabá, neboť stromy i půda si musejí odpočinout, příčinou letošní neúrody je něco jiného. Noční mrazíky, jež spálily nabíhající plody. Na konci května noční teploty klesly až k minus šesti stupňům Celsia, na což v mnoha oblastech doplatily hlavně ovocné stromy. "Zajímavé je, že jsou oblasti, kde na stromech všechno vymrzlo a spadlo, ale opodál je úrody dost," upozornil předseda vsetínských agrárníků Josef Radílek.

Rozdíly jsou dokonce i přímo v sadech. Třeba vizovická likérka Rudolf Jelínek má švestkové stromy vysázené na 50 hektarech ve svahu nad závodem. A je nezvyklé, že jeden strom je tam bez plodů, zatímco druhý, který stojí jenom o pět metrů dál, je jimi obsypaný. "To jsem ještě nikdy nezažil. Vypadá to, jako by mrazíky šly v nějakých pásech," podivil se výrobnětechnický náměstek likérky Rudolf Jelínek Jiří Koňařík. "Každopádně úroda bude slabší než loni, jestli o třetinu, nebo o víc, to se ještě uvidí," dodal Koňařík. Milovníci pálenky se prostě budou muset zaměřit na jiné ovoce, hlavně jablka a hrušky. Ty mrazíkům vzdorovaly houževnatěji na rozdíl od švestek a třeba meruněk, kterých je také málo. "Jablek i hrušek mívám hodně. Obyčejně je nechávám shnít na zemi. Letos je ale sbírat budu, zatím to s nimi vypadá poměrně dobře," zhodnotil Lhotský. Někde ale ani jablek není dost. Pavel Ivánek z Jarohněvic se ještě nedávno těšil z rychle rostoucích plodů jabloní a rybízů, prodejem tohoto ovoce se totiž jeho rodinná firma živí. Mrazy je ale spálily. "Když zatřesu větví jabloně, plody popadají. Jsem z toho nešťastný," ulevil si Jelínek.

Ceny vzhůru nepoletí

Přestože bude letos slivovice a obecně pálenky méně, nemělo by se to projevit na její ceně. V obchodech ani na černémtrhu, kde dnes stojí litr slivovice kolem 300 korun. Vyloučit se ale nedá, že se její cena bude postupně zvedat, protože se zdražují energie. Květnové noční mrazíky kromě švestek a dalšího ovoce poničily také révu vinnou, která se veZlínskémkrajipěstuje hlavně na Slovácku. Nedostatek hroznů se může na rozdíl od slivovice promítnout i do cen vína. "Polovina úrody je pryč. Ta, co přežila, zatím drží," řekl vinař Tomáš Jurák z Nedakonic.

Zdroj: idnes.cz

Pokračovat